radio przez internet i abonament

Kategoria: Prawo na co dzien - dyskusje, porady, opinie.

Wersja archiwalna tematu "radio przez internet i abonament" z grupy pl.soc.prawo



Pstrong
3 Lut 2004, 03:10
Za słuchanie radia przez internet przy pomocy real player'a muszę
zapłacić abonament RTV??
Bartek Gliniecki
3 Lut 2004, 03:55
Pstrong wyskrobał(a):

Za słuchanie radia przez internet przy pomocy real player'a muszę
zapłacić abonament RTV??


Podstawą płacenia opłaty RTV jest posiadanie odbiornika radiowego lub TV.
Jak masz odbiornik, to płacisz. Nikogo nie obchodzi czy słuchasz radia albo
czy oglądasz TV - liczy się, że masz. Jak nie masz ani radia ani TV w domu,
to sprawa prosta - nie płacisz.

Niebieski
3 Lut 2004, 06:57
Dnia 3.02.04 09:55, Użytkownik Bartek Gliniecki napisał:

Pstrong wyskrobał(a):

| Za słuchanie radia przez internet przy pomocy real player'a muszę
| zapłacić abonament RTV??

Podstawą płacenia opłaty RTV jest posiadanie odbiornika radiowego lub TV.
Jak masz odbiornik, to płacisz. Nikogo nie obchodzi czy słuchasz radia albo
czy oglądasz TV - liczy się, że masz. Jak nie masz ani radia ani TV w domu,
to sprawa prosta - nie płacisz.


A czy komputer nie może być traktowany jako odbiornik?

Przemo P
3 Lut 2004, 07:16

A czy komputer nie może być traktowany jako odbiornik?


pewnie to kwestia interpretacji tych z góry (oczywiście na swoją korzyść)
ale moim zdaniem mółby być odbiornikiem jeśli odbierzesz cokolwiek bez
podłączenia do internetu, nie mówię tu o kartach radiowotelewizyjnych ale o
samym komputerze - bez internetu w tym przypadku to co to za odbiornik?
Pozdrawiam
Przemo

AnTi
3 Lut 2004, 08:13
pewnie to kwestia interpretacji tych z góry (oczywiście na swoją korzyść)
ale moim zdaniem mółby być odbiornikiem jeśli odbierzesz cokolwiek bez
podłączenia do internetu, nie mówię tu o kartach radiowotelewizyjnych ale o
samym komputerze -


[ciach]

a jak sie ma wlasnie sprawa jezeli jedynym odbiornikiem w moim
pomieszczeniu jest tuner telewizyjny z FM w komputerze ??

Bartek Gliniecki
3 Lut 2004, 08:58
Niebieski wyskrobał(a):

A czy komputer nie może być traktowany jako odbiornik?


Sam komputer raczej nie. Jakiś czas temu był kłopot co zrobić z posiadaczami
kart telewizyjnych montowanych w komputerach. Nie pamiętam na czym stanęło,
ale w przepisach na ten temat nie ma żadnej zmiany. Nadal jest mowa o
"odbiornikach" radiowych i TV. Tak więc odpowiedź na pytanie czy komputery z
tunerami telewizyjnymi też podlegają opłacie RTV pozostaje do
rozstrzygnięcia wykładni. Jakbym ja miał interpretować znaczenie wyrażenia
"odbiornik radiowy lub telewizyjny" to bym uznał, że komputer wraz z
odpowiednią kartą jednak podpada pod to określenie.

[edymon]
3 Lut 2004, 10:11
Użytkownik Bartek Gliniecki napisał:
 Sam komputer raczej nie. Jakiś czas temu był kłopot co zrobić z
posiadaczami
kart telewizyjnych montowanych w komputerach. Nie pamiętam na czym stanęło,
ale w przepisach na ten temat nie ma żadnej zmiany. Nadal jest mowa o
"odbiornikach" radiowych i TV. Tak więc odpowiedź na pytanie czy komputery z
tunerami telewizyjnymi też podlegają opłacie RTV pozostaje do
rozstrzygnięcia wykładni. Jakbym ja miał interpretować znaczenie wyrażenia
"odbiornik radiowy lub telewizyjny" to bym uznał, że komputer wraz z
odpowiednią kartą jednak podpada pod to określenie.


Hmmm, a radio w komorce??? Albo w aucie?
Bartek Gliniecki
3 Lut 2004, 10:49
[edymon] wyskrobał(a):

Hmmm, a radio w komorce??? Albo w aucie?


No właśnie chyba też, chociaż zakrawa to na absurd na pierwszy rzut oka.
Ustawodawca pisze w ustawie i odpowiednim rozporządzeniu o "odbiornikach
radiowych" i "odbiornikach telewizyjnych". Ustawa skąpo precyzuje ten temat
stwierdzając w art. 4, że "odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym
jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu".

Pogooglałem trochę, żeby ustalić co to jest ten odbiornik i definicja mówi,
że "odbiornik radiowy" to (cyt. z pamięci) "urządzenie zdolne do odbioru fal
(...)" itd. Definicja "odbiornika telewizyjnego" brzmiała podobnie. Tak więc
nie jest tutaj napisane, że musi być to radio w powszechnym tego słowa
znaczeniu (dla mnie była by to popularna "wieża stereo", radio
tranzystorowe, jaminik itd.) czy telewizor. Dla definicji jest ważne, że
jest to _urządzenie_ zdolne odbierać określone fale elektromagnetyczne (nie
zagłębiają się dalej w techniczą stronę definicji). A więc zarówno komputer
+ karta TV, komórka z radiem, radio samochodowe jak najbardziej pod tą
definicję podpadają i, wydaje mi się, są odbiornikami w sensie ustawy.

Andrzej Lawa
3 Lut 2004, 12:23

Hmmm, a radio w komorce??? Albo w aucie?


Niestety wszystko. Jako osoba prywatna płacisz tylko raz. Firma płaci za
każdą sztukę...

IMHO to w ogóle bandycka i idiotyczna ustawa - de facto nie jest to żaden
abonament, tylko podatek od luksusu (posiadania odbiorników).

Aczkolwiek w ustawie jest mały 'haczyk', który można ew. wykorzystać: ustawa
mówi o odbiornikach "w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór
programu" - skasuj tabelę programów albo odłącz antenę i już masz obiornik,
który nie jest w stanie umożliwiającym _natychmiastowy_ odbiór programów :-D
(tzn. pewnie można dyskutować nad interpretacją słowa "natychmiastowy",
ale... zawsze jest jakiś 'haczyk' :)

piotrek77
4 Lut 2004, 02:56
Dnia 2004-02-03 09:10, Użytkownik Pstrong napisał:
Za słuchanie radia przez internet przy pomocy real player'a muszę
zapłacić abonament RTV??


IMHO nie gdyz abonament-podatek jest za posiadanie sprawnego
radioodbiornika, jesli komputer+kartadzwiekowa+real+internet jest
radioodbiornikiem to trzeba zaplacic.

pozdrawiam

Piotrek77



Podobne tematy:
Internet w Owczarni
Gry internetowe
Strona Internetowa Owczarni
Radio internetowe
Radio internetowe
: Radio internetowe
: Radio internetowe