WKU-pytanie

Kategoria: Prawo na co dzien - dyskusje, porady, opinie.

Wersja archiwalna tematu "WKU-pytanie" z grupy pl.soc.prawo



amstaff...@poczta.onet.pl
26 Cze 2004, 05:08
Witam
Pisze posta w imieniu kumpla bo chlopak ma problem i nie wiem jak mu
odpowiedziec.Otóz moj kolega ma 28 lat i od pazdziernika rozpoczyna V rok
studiów przy czym on te studia wznowił w grudniu ubiegłego roku po prawie
rocznej przymusowej przerwie (musial wyjechac za granice).I nagle dostal z WKU
polecony w którym żądają od niego przedstawienia dyplomu ukonczenia studiów
wyższych że skonczyl edukacje w szkole wyzszej podczas gdy jak wlasnie
napisalem on jest na studiach po wznowieniu i sie bedzie bronic zaraz po Nowym
Roku gdzies w styczniu/lutym.Troche sie zdziwilem ze uczelnia nie zadbala o
wyslanie jakiegos papierka do WKU.Wiecie jak teraz postąpić?Dzieki za
odpowiedzi.
seb
26 Cze 2004, 05:14

Witam
Pisze posta w imieniu kumpla bo chlopak ma problem i nie wiem jak mu
odpowiedziec.Otóz moj kolega ma 28 lat i od pazdziernika rozpoczyna V rok
studiów przy czym on te studia wznowił w grudniu ubiegłego roku po prawie
rocznej przymusowej przerwie (musial wyjechac za granice).I nagle dostal z
WKU
polecony w którym żądają od niego przedstawienia dyplomu ukonczenia
studiów
wyższych że skonczyl edukacje w szkole wyzszej podczas gdy jak wlasnie
napisalem on jest na studiach po wznowieniu i sie bedzie bronic zaraz po
Nowym
Roku gdzies w styczniu/lutym.Troche sie zdziwilem ze uczelnia nie zadbala
o
wyslanie jakiegos papierka do WKU.Wiecie jak teraz postąpić?Dzieki za
odpowiedzi.


Musi wziąć zaświadczenie o kontynuowaniu studiów i zanieść do WKU. I tyle.
A BTW, dlaczego uczelnia ma wysyłać cokolwiek do WKU? To nie jest sprawa
uczelni.

seb

Adam Sito
26 Cze 2004, 08:20

Musi wziąć zaświadczenie o kontynuowaniu studiów i zanieść do WKU. I tyle.
A BTW, dlaczego uczelnia ma wysyłać cokolwiek do WKU? To nie jest sprawa
uczelni.


Jest. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie odroczeń, bla bla
bla, mówi że uczelnia powiadamia WKU w terminie 14 dni w przypadku
skreslenie z listy studentów, jak tez i powtarzania roku. A że w 99%
przypadków uczelnie wysyłają jedynie kwity o skreśleniu, to już inna sprawa.
AS

seb
26 Cze 2004, 08:29

Jest. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie odroczeń, bla bla
bla, mówi że uczelnia powiadamia WKU w terminie 14 dni w przypadku
skreslenie z listy studentów, jak tez i powtarzania roku. A że w 99%
przypadków uczelnie wysyłają jedynie kwity o skreśleniu, to już inna
sprawa.
AS


OK. Po części masz rację.
Z tym, że reguluje to ustawa o pwszechnym obowiązku obrony RP (Dz.U nr
4/1992, poz. 16 z późn. zmianami) - art. 50 ust. 2.
Tylko, że ustęp 3 tego artykułu:
" Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 i 2, dotyczą tylko określonych osób
podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej"
Skąd, do cholery Rektor ma wiedzieć, kto podlega obowiązkowi????
Sa przypadki, ja sam jestem tego przykładem, że najpierw wypełniłem
obowiązek, a potem poszedłem na studia.

seb

Adam Sito
26 Cze 2004, 09:37

Skąd, do cholery Rektor ma wiedzieć, kto podlega obowiązkowi????


Jak składasz papiery, to tam się takie pierdoły wpisuje;-)
AS

amstaff...@poczta.onet.pl
26 Cze 2004, 17:11
.

Musi wziąć zaświadczenie o kontynuowaniu studiów i zanieść do WKU. I tyle.
A BTW, dlaczego uczelnia ma wysyłać cokolwiek do WKU? To nie jest sprawa
uczelni.


Wielkie dzieki za odpowiedz.Czyli czy dobrze rozumuje,prosze o poprawke w razie
czego: kolega po przymusowym przerwaniu studiow jakies 1,5 roku temu zostal
skreslony z listy studentow,uczelnia poinformowala WKU o tym fakcie.Wrocil do
Polski,wznowil studia,kontynuuje je i po prostu zapomnial/przeoczyl fakt ze
musial wyslac odpowiednie zaswiadczenie do WKU co by poinformowac tych w
mundurach ze wznowil nauke i sie uczy, tak ?
PS
Troche sie zdziwilem bo kumpel ma ukonczone 28 lat a w styczniu konczy 29 lat
(rocznik 1976). Czyli nawet jesli sie skonczylo 28 lat to mozna isc do wojska
tak?I drugie pytanko krotkie:czy WKU informuje o przeniesieniu do rezerwy?

dzieki za odpowiedzi

Therminator [3m]
26 Cze 2004, 17:48

Jest. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie odroczeń, bla bla
bla, mówi że uczelnia powiadamia WKU w terminie 14 dni w przypadku
skreslenie z listy studentów, jak tez i powtarzania roku. A że w 99%
przypadków uczelnie wysyłają jedynie kwity o skreśleniu, to już inna
sprawa.
AS


Hej!
Moze nie do konca na temat, ale z tego co zapamietalem po intensywnym
interesowaniu sie tematem odroczen:
Mozna nie dostac odroczenia od sluzby wojskowej, jezeli to odroczenie
spowodowaloby nie odbycie sie słuzby wojskowej (tutaj przekroczenie wieku 28
lat - uprawniajacego do przeniesienia do rezerwy).
Dla tego przy poznym przystapieniu do studiowania, jak i przy urlopach
dziekanskich i powtorkach roku mozna nie doczekac konca studiow - ze wzgledu
na powolanie do wojska.
Chociaz na tutaj bylbym sceptyczny - wszystko zalezy od podejscia
regionowego WKU (a czasami rozmow z "panem" co przesunie papiery na sam dol
szuflady za przyslowiowy "koniak").
Szkoły srednie i chyba prawie kazde studium policealne wysyla kwity do WKU.
Z uczelniami wyzszymi faktycznie moze byc roznie ze ze wzgledu na braki w
kadrze i czasie - to wypelniaja tylko minimum ustawy i wysylaja tylko
zawiadomienia o skresleniach.
Ale tutaj tez sa dziwolagi. Skresleie ze studiow dziennych to powazniejsza
sprawa i byc moze jest traktowana z moca prawa, tzn. po 14 dniach info do
WKU .
Skreslenie z listy na studiach zaocznych jest dyskusyjne, bo moze byc na
przyklad spowodowane nie dostarczeniem kwitka zapalaty za czesne i jest
cofane prawie z automatu po dostarczeniu takowego, co czasem nastepuje w
terminie znaacznie dluzszym niz 14 dni. Wec watpie, zeby w terminie 14 dni
wysylali zawiadomienie do WKU.

Ale moge byc w bledzie...

Serdecznie pozdrawiam
Michal

seb
27 Cze 2004, 05:22

| Jak składasz papiery, to tam się takie pierdoły wpisuje;-)
AS


hm.. nie pamiętam, ale skoro tak.... :)

seb

Massai
28 Cze 2004, 12:05

amstaff@poczta.onet.pl wrote:
.

| Musi wziąć zaświadczenie o kontynuowaniu studiów i zanieść do WKU.
| I tyle.  A BTW, dlaczego uczelnia ma wysyłać cokolwiek do WKU? To
| nie jest sprawa uczelni.

Wielkie dzieki za odpowiedz.Czyli czy dobrze rozumuje,prosze o
poprawke w razie czego: kolega po przymusowym przerwaniu studiow
jakies 1,5 roku temu zostal skreslony z listy studentow,uczelnia
poinformowala WKU o tym fakcie.Wrocil do Polski,wznowil
studia,kontynuuje je i po prostu zapomnial/przeoczyl fakt ze musial
wyslac odpowiednie zaswiadczenie do WKU co by poinformowac tych w
mundurach ze wznowil nauke i sie uczy, tak ?  PS
Troche sie zdziwilem bo kumpel ma ukonczone 28 lat a w styczniu
konczy 29 lat (rocznik 1976). Czyli nawet jesli sie skonczylo 28 lat
to mozna isc do wojska tak?I drugie pytanko krotkie:czy WKU informuje
o przeniesieniu do rezerwy?


Jak juz przyjdzie z tym swistkiem, dalszy przebieg zdarzeń jest dość
oczywisty:
-Ja tu kwitek przyniosłem że studiuję..
- Aaa, to pan... Pan usiądzie, pan poczeka, się złatwi...
po 10 minutach...
- Proszę, tu jest karta powołania, proszę podpisać, i 1 lipca stawić
się w jednostce nr....

Dlaczego?
Studia odraczają do 26 roku życia. Potem - albo masz dyplom, albo do
woja, do zasadniczej.
Powołać mogą do końca roku kalendarzowego, w którym delikwent kończy 28
lat. W uzasadnionych przypadkach (migał się, szukali go) nawet później.
Generalnie kolega ma nieciekawą sytuację...

amstaff...@poczta.onet.pl
28 Cze 2004, 13:16

Jak juz przyjdzie z tym swistkiem, dalszy przebieg zdarzeń jest dość
oczywisty:
-Ja tu kwitek przyniosłem że studiuję..
- Aaa, to pan... Pan usiądzie, pan poczeka, się złatwi...
po 10 minutach...
- Proszę, tu jest karta powołania, proszę podpisać, i 1 lipca stawić
się w jednostce nr....

Dlaczego?
Studia odraczają do 26 roku życia. Potem - albo masz dyplom, albo do
woja, do zasadniczej.
Powołać mogą do końca roku kalendarzowego, w którym delikwent kończy 28
lat. W uzasadnionych przypadkach (migał się, szukali go) nawet później.
Generalnie kolega ma nieciekawą sytuację...


Pełen luz. Kumpel zadzwonil do WKU (byl u mnie na chacie dzisiaj zadowolony) i
kazali mu wyslac zaswiadczenie o studiach i oswiadczenie promotora ze sie
broni,przy czym kumpel zeby nie narazic sie tym pacanom z WKU ma oswiadczenie
ze broni sie w koncu pazdziernika.Przez trzy miesiace postanowil ze pozwodzi
panow z WKU za nos zwlaszcza ze bedzie sie bronil na przelomie
listopada/grudnia (ze strachu przed wojskiem przyspieszyl postanowienie co do
obrony ze stycznia na listopad).Przez miesiac panowie z WKU raczej nie zdążą go
ścignąć.
PS
Kumpel znalazl w necie i przyniosl mi wydrukowane takie coś,co prawnicy na to:
"...Kolejna ważna informacja: dotyczy to osób, które mają prawo do odroczenia
ze względu na naukę jeszcze przynajmniej przez rok i zwróciły się do WKU z
podaniem o odroczkę z tego względu (nauka w studium lub na studiach), a nie
otrzymały takiego odroczenia ze względu na fakt, że "przewidywany koniec nauki
w odpowiedniej szkole/uczelni upływa po przekroczeniu wieku, w którym takie
odroczenie przysługuje" (czyli 22 lata dla studium i 27 dla studiów wyższych).
Jest to jawna nadinterpretacja przepisów przez WKU, próbują one "zastraszyć"
poborowych w sposób niezgodny z nowymi przepisami i wciągnąć w kamasze. Po
prostu jeśli ktoś ma prawo do odroczenia na dany okres (czyli przynajmniej
przez następny rok ma prawo do odroczki), to bez względu na "przewidywany
koniec nauki" musi takie odroczenie uzyskać. Wystarczy tylko napisać odwołanie
do komendanta WKU i sprawa jest załatwiona (tzn. dają spokój). Jak na razie
wszystkie takie przypadki zakończyły się pomyślnie dla odwołujących się. Kilka
razy zdarzało się że osobie mającej np. 25 lat i zaczynającej studia na I roku
odmawiano odroczenia, bo i tak nie będzie mogła skończyć studiów przed
powołaniem. To bzdura..."
Powyższy tekst pochodzi ze strony ktora zajmuje sie poradami dla tych co nie
chcą iść do wojska za wszelką cene. Na wszelki wypadek zaznaczam ze kumpel
wznowil studia mając właśnie jeszcze 27 lat.

Pzdr

amstaff...@poczta.onet.pl
28 Cze 2004, 13:19
I jeszcze uzupełnienie: odroczenie ze względu na naukę przysługuje do konca
roku kalendarzowego w którym konczy sie 27 lat.Kumpel wznowil w listopadzie
zeszlego roku,bedac szczesliwym 27 latkiem.


Podobne tematy:
Najczęstrze pytania
Napisz pytanie do psychologa
mam pytanie do starszych kolegów i koleżanek ....
Pytanie o ustawienia serwera
Wasze pytania, rozterki itd...???
Pytanie do fotografa:)
PYTANIE