wspolwlasnosc majatkowa malzonkow

Kategoria: Prawo na co dzien - dyskusje, porady, opinie.

Wersja archiwalna tematu "wspolwlasnosc majatkowa malzonkow" z grupy pl.soc.prawo



zosia
15 Wrz 2000, 03:00
Witajcie, mam pytanie:
czy jesli PRZED zawarciem zwiazku malzenskiego jedna ze stron kupi
mieszkanie, to czy PO slubie mieszkanie to stanowi wspolwlasnosc majatkowa
malzonkow, czy tez dalej jest wlasnoscia tylko jednej ze stron?

pozdrawiam,

artifex
15 Wrz 2000, 03:00
Witajcie, mam pytanie:
czy jesli PRZED zawarciem zwiazku malzenskiego jedna ze stron kupi
mieszkanie, to czy PO slubie mieszkanie to stanowi wspolwlasnosc majatkowa


malzonkow

NIE

czy tez dalej jest wlasnoscia tylko jednej ze stron?


TAK
pozdrawiam,


Bartlomiej Ostojski
15 Wrz 2000, 03:00
a jezeli darowizna nastapila po slubie na jednego z malzonkow to jest to
wspolwlasnosc czy nie?

| pozdrawiam,

Piotrek. M
15 Wrz 2000, 03:00

| czy jesli PRZED zawarciem zwiazku malzenskiego jedna ze stron kupi
| mieszkanie, to czy PO slubie mieszkanie to stanowi wspolwlasnosc
majatkowa
malzonkow

NIE

| czy tez dalej jest wlasnoscia tylko jednej ze stron?

TAK


Ale jezeli sprzeda to mieszkanie i kupi np inne za te pieniadze, to wtedy
jest juz wspolne.

Bartlomiej Ostojski
15 Wrz 2000, 03:00

Użytkownik zosia <mel@terramail.plw wiadomości do grup dyskusyjnych
napisał:39c2187@news.astercity.net...

Witajcie, mam pytanie:
czy jesli PRZED zawarciem zwiazku malzenskiego jedna ze stron kupi
mieszkanie, to czy PO slubie mieszkanie to stanowi wspolwlasnosc majatkowa
malzonkow, czy tez dalej jest wlasnoscia tylko jednej ze stron?


ponawiam pytanie:
a jezeli darowizna nastapila po slubie na jednego z malzonkow to jest to
wspolwlasnosc czy nie?

pozdrawiam,


Arek Cichocki
15 Wrz 2000, 03:00

| czy jesli PRZED zawarciem zwiazku malzenskiego jedna ze stron kupi
| mieszkanie, to czy PO slubie mieszkanie to stanowi wspolwlasnosc
majatkowa
| malzonkow

| NIE

| czy tez dalej jest wlasnoscia tylko jednej ze stron?

| TAK

Ale jezeli sprzeda to mieszkanie i kupi np inne za te pieniadze, to wtedy
jest juz wspolne.


Tak? A ja myślałem, że dalej jest to majątek odrębny.
Ustawodawca chyba też tak myślał: art.33 pkt 1-3 k.r.o.
"Art. 33. Odrębny majątek każdego z małżonków stanowią:
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę,
chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
3) przedmioty majątkowe nabyte ze _środków uzyskanych w zamian_ za
przedmioty wymienione w dwóch punktach poprzedzających; (...)".

Ale kto by tam wierzył ustawodawcy? ;-)))

Arek Cichocki
15 Wrz 2000, 03:00

"Bartlomiej Ostojski" <bartlomiej.ostoj@bcc.com.plwrote in message


a jezeli darowizna nastapila po slubie na jednego z malzonkow to jest to
wspolwlasnosc czy nie?


Przedmiot darowizny nie wejdzie w skład małżeńskiej wspólności majątkowej,
chyba, że darczyńca postanowi inaczej (art.33 pkt.2 k.r.o.). W praktyce
oznacza to, że darczyńca w akcie darowizny zastrzega, że darowizna ma wejść
do majątku wspólnego. W braku takiego zastrzeżenia przedmiot darowizny
pozostaje w majątku odrębnym obdarowanego.

Arek Cichocki

Wiesiek
15 Wrz 2000, 03:00

Użytkownik "Arek Cichocki":
 | Ale jezeli sprzeda to mieszkanie i kupi np inne za te pieniadze, to
wtedy

| jest juz wspolne.

Tak? A ja myślałem, że dalej jest to majątek odrębny.
Ustawodawca chyba też tak myślał: art.33 pkt 1-3 k.r.o.
"Art. 33. Odrębny majątek każdego z małżonków stanowią:
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę,
chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
3) przedmioty majątkowe nabyte ze _środków uzyskanych w zamian_ za
przedmioty wymienione w dwóch punktach poprzedzających; (...)".

Ale kto by tam wierzył ustawodawcy? ;-)))


    Jeżeli chodzi o mieszkanie spółdzielcze to jednak (wbrew art. 33 krio)
będzie "wspólne".
Patrz dziwoląg pod nazwą Prawo spółdzielcze.

        Wiesiek.

Kacper
19 Wrz 2000, 03:00

a jezeli darowizna nastapila po slubie na jednego z malzonkow to jest to
wspolwlasnosc czy nie?


jesli darowizna jest na jednego ze wspolmalzonkow to stanowi jego
odrebna wlasnosc - to znaczy jest wylaczona ze wspolwlasnosci
malzenskiej

Filip Wojciechowski
20 Wrz 2000, 03:00

"Kacper" wrote in message


|
| a jezeli darowizna nastapila po slubie na jednego z malzonkow to jest to
| wspolwlasnosc czy nie?
| |
|
| jesli darowizna jest na jednego ze wspolmalzonkow to stanowi jego
| odrebna wlasnosc - to znaczy jest wylaczona ze wspolwlasnosci
| malzenskiej
Chyba , że darczyńca inaczej postanowił : art 33 pkt. 2 k.r.o.