czy jest

Kategoria: Podatki w Polsce.

Wersja archiwalna tematu "czy jest" z grupy pl.soc.prawo.podatki



Paweł Staszewski
6 Gru 2007, 16:18
Witam  
Czy jest jakies prawo ktore mowi o tym kiedy byly pracownik moze
wystawic FV swojemu bylemu pracodawcy?

Ktos mi ostatnio wspominal ze niby musi minac jakis czas zanim wystawie
FV swojemu bylemu pracodawcy ?

Nie wiem ale nie moge znalesc nigdzie chodzby podobnego zapisu.

Czy ktos ma moze jakies informacje na ten temat ??

Pozdrawiam
Paol

KsZZysiek
6 Gru 2007, 16:37

Czy jest jakies prawo ktore mowi o tym kiedy byly pracownik moze
wystawic FV swojemu bylemu pracodawcy?


Pracownik (w rozumieniu KP) nie moze wystawic FV swojemu pracodawcy.

Bez względu na porę dnia :)

Paweł Staszewski
6 Gru 2007, 16:38
KsZZysiek pisze:
| Czy jest jakies prawo ktore mowi o tym kiedy byly pracownik moze
| wystawic FV swojemu bylemu pracodawcy?

Pracownik (w rozumieniu KP) nie moze wystawic FV swojemu pracodawcy.

Bez względu na porę dnia :)


Napisałem byly pracownik bylemu pracodawcy :)
nie pracuje u jednego z pracodawcow od 30.11.2007 i wystawilem mu teraz FV.

Pozdr.
Paol

sympatyczna_poczt...@amorki.pl
6 Gru 2007, 16:56

Czy jest jakies prawo ktore mowi o tym kiedy byly pracownik moze wystawic
FV swojemu bylemu pracodawcy?


Wystawić musi zawsze, gdy jest obowiązek wystawienia.

Myslę że coś Ci dzwoni, ale nie wiesz gdzie :) Poszukaj, co się dzieje,
jesli jesteś na podatku PIT liniowym i ulgowym ZUSie. Sam dokładnie nie wiem
jak z tym jest (bo mnie nie dotyczy), ale te informacje znajdziesz w
archiwum.

Paweł Staszewski
6 Gru 2007, 17:02
sympatyczna_poczt@amorki.pl pisze:
| Czy jest jakies prawo ktore mowi o tym kiedy byly pracownik moze
| wystawic FV swojemu bylemu pracodawcy?

Wystawić musi zawsze, gdy jest obowiązek wystawienia.

Myslę że coś Ci dzwoni, ale nie wiesz gdzie :) Poszukaj, co się dzieje,
jesli jesteś na podatku PIT liniowym i ulgowym ZUSie. Sam dokładnie nie
wiem jak z tym jest (bo mnie nie dotyczy), ale te informacje znajdziesz
w archiwum.


Tak wiem o tym wszystkim tylko nie wiedzialem czy jest cos co mowi o tym
kiedy najwczesniej moge :)
Ale tak czytam i czytam i nic nie widze wiec chyba nie ma :)

1. Wiem ze nie moge skorzystac z ulgowych skladek
2. Nie moge wybrac liniowego (bo bede swiadczyl dokladnie to samo jako
DG co robilem jako pracownik)

No i to nie bedzie tylko FV do tego pracodawcy bo bedzie ich w sumie
kolo 30 miesiecznie wiec to tez nie samozatrudnienie. Poza tym siedziba
w innym miescie,woj.,i tez nie w domu tylko wynajmowany lokal wiec tak
naprawde nie ma sie o co przyczepic.

No ale przepis jest i trzeba sie do niego stosowac wiec rak liniowego
oraz brak ulgowych skladek.

Pozdrawiam
Paol

cef
7 Gru 2007, 02:58

KsZZysiek wrote:
Pracownik (w rozumieniu KP) nie moze wystawic FV swojemu pracodawcy.

Bez względu na porę dnia :)


Serio?
A jaki to przepis?

Gotfryd Smolik news
7 Gru 2007, 18:13

KsZZysiek wrote:

| Pracownik (w rozumieniu KP) nie moze wystawic FV swojemu pracodawcy.

| Bez względu na porę dnia :)

Serio?
A jaki to przepis?


  Skoro napisał "w rozumieniu KP", to IMO oznacza "jako pracownik", czyli
przepis art.15.3.1 :O

  Oczywiście ta sama osoba może *również* występować jako niepracownik, ale
to już inna sprawa ;)

pzdr, Gtofryd

Jacek Osiecki
9 Gru 2007, 10:12

sympatyczna_poczt@amorki.pl pisze:
| Czy jest jakies prawo ktore mowi o tym kiedy byly pracownik moze
| wystawic FV swojemu bylemu pracodawcy?
| Myslę że coś Ci dzwoni, ale nie wiesz gdzie :) Poszukaj, co się dzieje,
| jesli jesteś na podatku PIT liniowym i ulgowym ZUSie. Sam dokładnie nie
| wiem jak z tym jest (bo mnie nie dotyczy), ale te informacje znajdziesz
| w archiwum.
Tak wiem o tym wszystkim tylko nie wiedzialem czy jest cos co mowi o tym
kiedy najwczesniej moge :)
Ale tak czytam i czytam i nic nie widze wiec chyba nie ma :)

1. Wiem ze nie moge skorzystac z ulgowych skladek
2. Nie moge wybrac liniowego (bo bede swiadczyl dokladnie to samo jako
DG co robilem jako pracownik)


... pod warunkiem, że wystawiasz byłemu pracodawcy faktury za czynności
wchodzące w zakres Twoich obowiązków gdy byłeś jego pracownikiem! Czyli,
jeśli byłeś asystentem a teraz będziesz sprzedawał mu oprogramowanie -
możesz być na ulgowym zusie i na podatku liniowym (z tym drugim uważaj - nie
w każdej sytuacji się opłaca ;)

No i to nie bedzie tylko FV do tego pracodawcy bo bedzie ich w sumie
kolo 30 miesiecznie wiec to tez nie samozatrudnienie. Poza tym siedziba
w innym miescie,woj.,i tez nie w domu tylko wynajmowany lokal wiec tak
naprawde nie ma sie o co przyczepic.


To nie ma znaczenia, przepis jest tak durny że jeśli wystawisz byłemu
pracodawcy choć jedną fakturę za czynności które wykonywałeś jako jego
podwładny - tracisz prawo do "przywilejów". Inna sprawa, że przepis jest
martwy - nie słyszałem jeszcze o sprawie gdzie ktokolwiek by próbował
weryfikować przedsiębiorcę pod tym kątem (co oczywiście nie znaczy że tak
się nie dzieje - vide zabór samochodów Kluski przez wojsko ;)... Podejrzewam
że nawet w przypadku jakiejś kontroli prowadzonej przez US nie sprawdzają
powiązań z byłym pracodawcą - chyba że ktoś robi głupotę typu wystawiania
jednej faktury miesięcznie byłemu pracodawcy i nic poza tym ;)
No i jeszcze jedna sprawa - co za problem "przepuścić" taką fakturę przez
zaprzyjaźnioną firmę? Owszem, jest to do wykrycia, ale tu już US musiałby
się nastarać żeby coś takiego wyszukać - a jeśli przedsiębiorca korzysta
tylko z ulgowego ZUSu a nie korzysta z liniowego, to tym bardziej wątpię
żeby US w ogóle się fatygował.

No ale przepis jest i trzeba sie do niego stosowac wiec rak liniowego
oraz brak ulgowych skladek.


Najlepiej iść z takimi fakturami przez trzecią firmę - same plusy ;)

Pozdrawiam,

Gotfryd Smolik news
9 Gru 2007, 17:12

To nie ma znaczenia, przepis jest tak durny że jeśli wystawisz byłemu
pracodawcy choć jedną fakturę za czynności które wykonywałeś jako jego
podwładny - tracisz prawo do "przywilejów". Inna sprawa, że przepis jest
martwy - nie słyszałem jeszcze o sprawie gdzie ktokolwiek by próbował
weryfikować przedsiębiorcę pod tym kątem (co oczywiście nie znaczy że tak
się nie dzieje - vide zabór samochodów Kluski przez wojsko ;)...


  :

[...]

Najlepiej iść z takimi fakturami przez trzecią firmę - same plusy ;)


  Jak chodzi o prawny zapis, to wiele się nie zmienia.
  Zakaz dotyczy świadczenia "na rzecz", czyli dotyczy również wszelkich
czynności realizowanych *pośrednio* :)
  Oczywiście j.w. - też nie słyszałem o takim przypadku.
  Ale przepis jest.
  A 5 lat od czasu wprowadzenia tych "wynalazków" jeszcze nie upłynęło,
więc ściganie jeszcze nie jest opłacalne :, a aż usłyszymy o *ewen-
tualnych* wyrokach NSA to jeszcze ze 3 lata wypada dodać :]

pzdr, Gotfryd

Jacek Osiecki
10 Gru 2007, 06:21


| To nie ma znaczenia, przepis jest tak durny że jeśli wystawisz byłemu
| pracodawcy choć jedną fakturę za czynności które wykonywałeś jako jego
| podwładny - tracisz prawo do "przywilejów". Inna sprawa, że przepis jest
[...]
| Najlepiej iść z takimi fakturami przez trzecią firmę - same plusy ;)
  Jak chodzi o prawny zapis, to wiele się nie zmienia.
  Zakaz dotyczy świadczenia "na rzecz", czyli dotyczy również wszelkich
czynności realizowanych *pośrednio* :)


Pytanie, czy to obejmuje wyłącznie strony świadome takiego czynu :)
Jeśli na etacie lepiłem garnki, a potem założyłem DG Garnex i lepię garnki
i sprzedaję firmom A B C D, a C - odsprzedaje moje garnki byłemu
pracodawcy... Ciekawie ;)

  Oczywiście j.w. - też nie słyszałem o takim przypadku.
  Ale przepis jest.
  A 5 lat od czasu wprowadzenia tych "wynalazków" jeszcze nie upłynęło,
więc ściganie jeszcze nie jest opłacalne :, a aż usłyszymy o *ewen-
tualnych* wyrokach NSA to jeszcze ze 3 lata wypada dodać :]


No tak, co nie zmienia faktu że szukanie "przestępców" jest tu znacznie
utrudnione - bo ZUS sam nie potrafi dojść do porządku w swoich papierach,
a co tu dopiero mówić o współpracy z US... ;)

Pozdrawiam,

tommyz@op.pl
10 Gru 2007, 06:38
Dnia 10-12-2007 o 12:21:33 Jacek Osiecki <jos@ceti.plnapisał(a):


| To nie ma znaczenia, przepis jest tak durny że jeśli wystawisz byłemu
| pracodawcy choć jedną fakturę za czynności które wykonywałeś jako jego
| podwładny - tracisz prawo do "przywilejów". Inna sprawa, że przepis  
| jest
| [...]
| Najlepiej iść z takimi fakturami przez trzecią firmę - same plusy ;)

|   Jak chodzi o prawny zapis, to wiele się nie zmienia.
|   Zakaz dotyczy świadczenia "na rzecz", czyli dotyczy również wszelkich
| czynności realizowanych *pośrednio* :)

Pytanie, czy to obejmuje wyłącznie strony świadome takiego czynu :)
Jeśli na etacie lepiłem garnki, a potem założyłem DG Garnex i lepię  
garnki
i sprzedaję firmom A B C D, a C - odsprzedaje moje garnki byłemu
pracodawcy... Ciekawie ;)


To trochę tak jak z tymi managerami którzy nie mając prawa do liniowego
zakładają spółki - http://www.rp.pl/artykul/75518.html

|   Oczywiście j.w. - też nie słyszałem o takim przypadku.
|   Ale przepis jest.
|   A 5 lat od czasu wprowadzenia tych "wynalazków" jeszcze nie upłynęło,
| więc ściganie jeszcze nie jest opłacalne :, a aż usłyszymy o *ewen-
| tualnych* wyrokach NSA to jeszcze ze 3 lata wypada dodać :]

No tak, co nie zmienia faktu że szukanie "przestępców" jest tu znacznie
utrudnione - bo ZUS sam nie potrafi dojść do porządku w swoich papierach,
a co tu dopiero mówić o współpracy z US... ;)


Cieszmy się i radujmy więc, gdyby mieli porzadek to by był płacz i  
zgrzytranie zębów :)

Jacek Osiecki
10 Gru 2007, 07:54

Dnia 10-12-2007 o 12:21:33 Jacek Osiecki <jos@ceti.plnapisał(a):
|   Oczywiście j.w. - też nie słyszałem o takim przypadku.
|   Ale przepis jest.
|   A 5 lat od czasu wprowadzenia tych "wynalazków" jeszcze nie upłynęło,
| więc ściganie jeszcze nie jest opłacalne :, a aż usłyszymy o *ewen-
| tualnych* wyrokach NSA to jeszcze ze 3 lata wypada dodać :]
| No tak, co nie zmienia faktu że szukanie "przestępców" jest tu znacznie
| utrudnione - bo ZUS sam nie potrafi dojść do porządku w swoich papierach,
| a co tu dopiero mówić o współpracy z US... ;)
Cieszmy się i radujmy więc, gdyby mieli porzadek to by był płacz i  
zgrzytranie zębów :)


Na emeryturę z ZUS nie liczę, więc burdel w tej instutucji może tylko
działać na moją korzyść ;) - jeśli oczywiście pominąć np. zabawne wzywanie
co miesiąc żeby złożyć korektę do korekty do korekty ;)

Pozdrawiam,



Podobne tematy: