oc i nowy właściciel pojazdu

Kategoria: alt.pl.biznes.ubezpieczenia

Wersja archiwalna tematu "oc i nowy właściciel pojazdu" z grupy alt.pl.biznes.ubezpieczenia



PC
30 Maj 2005, 17:14
Kupiłem w marcu samochód który miał zawartą umowę od listopada 2004 do
listopada 2005. Zapłacona była tylko jedna rata ważna do maja. Kiedy
przerejestrowałem go na siebie poszedłem do agenta PZU celem przepisania
umowy ubezpieczenia na mnie. Agent przybił tylko swoją pieczątke i
zmieił numer rejestracyjny na polisie. Kiedy zbliżał sie koniec ważności
tej pierwszej raty poszedłem do niego zapytać czy muszę zgłaszać że nie
chcę mięć dalej ubezpieczenia w PZU i powiedział że nie muszę nic
zgłaszć więc ubezpieczyłem sobie auto w innej firmie dlatego że roczna
składka jaką zapłaciłem to w pzu tylko jedna rata. A tu wzoraj dostaje
list z pzu z drugą ratą. Mam pytanie czy pzu może rządać ode mnie
zapłacenia tej drugiej raty. Brat twierdzi że nie dlatego że to nie ja
podpisałem umowę z pzu tylko poprzedni właściciel więc mogą sie wypchać.
Czy tak rzeczywiście jest? Chciałbym wiedzieć bo jutro mam zamiar jechać
do inspektoratu pzu i chciałbym wiedziać jak z nimi rozmawiać/
jacek
31 Maj 2005, 02:27
jak nie zlozyles na pismie wypowiedzenia polisy OC (tej od poprzedniego
wlasciciela) to nic nie zrobisz.
poprostu bedziesz mial dwa OC i nic nie wywalczysz, bo takie jest prawo.
PC
31 Maj 2005, 03:59

jak nie zlozyles na pismie wypowiedzenia polisy OC (tej od poprzedniego
wlasciciela) to nic nie zrobisz.
poprostu bedziesz mial dwa OC i nic nie wywalczysz, bo takie jest prawo.


Jakie prawo? To nie ja podpisywałem umowę.

jacek
31 Maj 2005, 06:43

Jakie prawo? To nie ja podpisywałem umowę.


taka jest ustawa.
prawa i obowiazki z polisy przechodza na nabywce wraz z nabyciem pojazdu.
masz 30 dni od nabycia zeby zrezygnowac (wypowiedziec) z polisy poprzedniego
wlasciciela lub nadal z niej korzystac, wtedy ZU robi ponowna kalkulacje
skladki wg Twoich znizek i wystawia aneks do polisy.
tak jest juz od 01.01.2004r.
i nie ma znaczenia fakt ze to nie Ty podpisales umowe ;-)
poczytaj ustawe !

Brodek
31 Maj 2005, 08:22

Kupiłem w marcu samochód który miał zawartą umowę od listopada 2004 do
listopada 2005. Zapłacona była tylko jedna rata ważna do maja. Kiedy
przerejestrowałem go na siebie poszedłem do agenta PZU celem przepisania
umowy ubezpieczenia na mnie. Agent przybił tylko swoją pieczątke i zmieił
numer rejestracyjny na polisie. Kiedy zbliżał sie koniec ważności tej
pierwszej raty poszedłem do niego zapytać czy muszę zgłaszać że nie chcę
mięć dalej ubezpieczenia w PZU i powiedział że nie muszę nic zgłaszć więc
ubezpieczyłem sobie auto w innej firmie dlatego że roczna składka jaką
zapłaciłem to w pzu tylko jedna rata. A tu wzoraj dostaje list z pzu z
drugą ratą. Mam pytanie czy pzu może rządać ode mnie zapłacenia tej
drugiej raty. Brat twierdzi że nie dlatego że to nie ja podpisałem umowę z
pzu tylko poprzedni właściciel więc mogą sie wypchać. Czy tak rzeczywiście
jest? Chciałbym wiedzieć bo jutro mam zamiar jechać do inspektoratu pzu i
chciałbym wiedziać jak z nimi rozmawiać/


Przeczytaj ustawę o ubezpieczeniach obowiazkowych a szczególnie rozdział 2
poświęcony OC komunikacyjnemu - http://prawo.ryzyko.pl/?l_menu=234.
Generalnie:
Umowę OC komunikacyjnego zawiera się na 12 miesięcy. Jeśli po nabyciu
pojazdu w ciągu 30 dni nie wypowiedziałeś umowy "starego" posiadacza pojazdu
(art. 31) to dziś jest ona już "Twoja". I w oczywisty sposób musisz wywiązać
się ze _swojego_ zobowiązania wobec PZU, tj. zapaty składki.
Zwróc jeszcze uwagę na art. 28 - jesli nie chcesz płacić PZU jeszcze w
kolejnym roku to musisz umowę wypowiedzieć..

Rozumiem, że albo źle zadałeś pytanie agentowi, albo po prostu agent cię
oszukał. W tym drugim przypadku jeśli masz rozmowę nagraną to możesz zgłosić
sprawę do prokuratury. Jeśli nie - płać.

jacek
31 Maj 2005, 08:29

Zwróc jeszcze uwagę na art. 28 - jesli nie chcesz płacić PZU jeszcze w
kolejnym roku to musisz umowę wypowiedzieć..


ale po co ją wypowiadac ??
w tej sytuacji, umowa ulega rozwiazaniu po uplywie terminu na ktory zostala
zawarta.

Brodek
31 Maj 2005, 13:52
| Zwróc jeszcze uwagę na art. 28 - jesli nie chcesz płacić PZU jeszcze w
| kolejnym roku to musisz umowę wypowiedzieć..
ale po co ją wypowiadac ??
w tej sytuacji, umowa ulega rozwiazaniu po uplywie terminu na ktory
zostala
zawarta.


Brodek
31 Maj 2005, 13:55

| Zwróc jeszcze uwagę na art. 28 - jesli nie chcesz płacić PZU jeszcze w
| kolejnym roku to musisz umowę wypowiedzieć..
ale po co ją wypowiadac ??
w tej sytuacji, umowa ulega rozwiazaniu po uplywie terminu na ktory
zostala
zawarta.


Bo z postu nie wynika jednoznacznie, że okres obowiazywania umowy już się
zakończył...
Byla tylko mowa o upomnieniu przy kolejnej racie.. Jeśli zostanie zapłacona
a okres ubezpieczenia nie upłynął to trzeba umowę wypowiedzieć.

PC
6 Cze 2005, 03:45

taka jest ustawa.
prawa i obowiazki z polisy przechodza na nabywce wraz z nabyciem pojazdu.
masz 30 dni od nabycia zeby zrezygnowac (wypowiedziec) z polisy poprzedniego
wlasciciela lub nadal z niej korzystac, wtedy ZU robi ponowna kalkulacje
skladki wg Twoich znizek i wystawia aneks do polisy.
tak jest juz od 01.01.2004r.
i nie ma znaczenia fakt ze to nie Ty podpisales umowe ;-)
poczytaj ustawe !


Jest jeszcze inna sprawa. Pierwsza rata była ważna do 17 maja a ja
dostałem pismo z pzu 25 maja czyli po terminie, a samochód był
przerejestrowany przezemnie na początku kwietnia. Czy ma to jakieś
znaczenie? Może na tej podstawie że po terminie dostałem pismo moge
odstąpić od umowy w końcu to pzu nie dopełniło obowiozku.

Brodek
6 Cze 2005, 04:26

Jest jeszcze inna sprawa. Pierwsza rata była ważna do 17 maja a ja
dostałem pismo z pzu 25 maja czyli po terminie, a samochód był
przerejestrowany przezemnie na początku kwietnia. Czy ma to jakieś
znaczenie? Może na tej podstawie że po terminie dostałem pismo moge
odstąpić od umowy w końcu to pzu nie dopełniło obowiozku.


Twoje obowiazki wynikają z umowy, którą zawarł poprzedni posiadacz pojazdu a
którą Ty z mocy ustawy jesteś związany. A jak wiadomo umów trzeba
dotrzymywać (nawet tych, o których nie znając prawa nie wiedzieliśmy).
PZU przesyłając pismo niemal natychmiast zrobiło ci dobrze, bo mogło
poczekać trzy lata i wtedy wystąpić o swoja nalezność wraz z odsetkami.

Wiem, że to okrutne, ale tak to wygląda z punktu widzenia prawa.

Dodam, że takie przepisy obowiązują od początku 2004 roku na wniosek
Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W uzasadnieniu była mowa o
ochronie konsumentów, którzy z kolei kiedyś nie wiedzieli, że polisa
kupionego przez nich samochodu z mocy prawa w ciagu 30 dni wygasała i byli
ździwieni, kiedy przy szkodzie okazywało się, że jechali bez
ubezpieczenia...



Podobne tematy:
Pojazdy opancerzone
Nowy Zastęp
MINORITY - nowy album!!
Nowy kawałek Whitmanów
nowy nr konfrontacji
HardWork nowy album
Nowy nr ściany wschodniej #9